451 stupňů Fahrenheita - Ray Bradbury

27. července 2013 v 13:34 | Stefan6 |  Knihy co mě zaujaly
Recenze: Možná ji znáte ze své povinné četby, možná jste si ji četli sami z vlastní iniciativy jako já. Každopádně příběh Guye Montaga žijícího v blíže neurčené budoucnosti vás svým námětem dostane.
Představte si, že žijete ve světě, ve kterém požárníci oheň nehasí, nýbrž jej sami zakládají. Den co den jezdí lidem do jejich domovů spálit všechny knihy, které naleznou. Kniha stala úhlavním nepřítelem a je potřeba ji zneškodnit. Guy, který si na své živobytí vydělává právě jako tento "hasič", nikdy ani nepomyslel na to, že se jeho řemeslo zakládalo na nějakém jiném principu, než na jakém je nyní. Ale to jen do té doby, než potká svou novou sousedku Clarissu McClellanovou. Lidé ji považují za podivínku a obloukem se jí vyhýbají. Jednou se dá s Guyem do řeči a přivede ho na myšlenku, že knihy nejsou vůbec zlé, ba naopak. Guyovi to začne vrtat hlavou, a tak při dalším výjezdu několik knih ukradne. Postupně se dovídá, jak moc se mýlil a začne předčítat básně své ženě Mildred. Ta ho ale udává jeho veliteli a Guy se ocitá v pořádné šlamastyce...
Proč autor použil pro svůj antiutopický román právě tento název se dovídáme hned na začátku knihy: "451 stupňů Fahrenheita je teplota, při které se papír vznítí a hoří."
Moje hodnocení: Kniha mě upoutala svým tématem, který je opravdu originální. Také oceňuji relativní stručnost a rychlý dějový spád. Narozdíl od většiny spisovatelů se zde autor nijak zvlášť nerozepisuje a nepopisuje každou maličkost (což potvrzuje i fakt, že kniha čítá jen 160 stran). Na druhou stranu se ale čtenář nemůže moc ztotožnit s hlavním hrdinou, jelikož nezná jeho vnitřní popudy a motivy. Mně osobně ale tato stručnost vyhovovala a míním, že autor stihl říct vše podstatné. Jelikož se jedná o sci-fi a antiutopický román, řadím ho mezi své oblíbené knihy.
P.S.: Pod tímto článkem najdete anketu (rozklikněte Celý článek)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Četl/as už 451 stupňů Fahrenheita?

Ano 80% (4)
Ještě ne, ale chci si ji přečíst 0% (0)
Ne 20% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama